Tovar odosielame raz týždenne, vždy nasledovný pondelok!

OSMIA RUFA (Bicornis)

Biologická klasifikácia je pomerne zložitá: Ríša: Živočíchovia (Animalia), Kmeň: Členovci (Arthropoda), Trieda: Hmyz (Insecta), Rad: Blanokrýdlí (Hymenoptera), Nadčeľaď: Včely (Apoidea), Čeľaď: Megachilidae, Rod: Osmia, Druh: Osmia rufa resp. Osmia bicornis. 

VČELY SAMOTÁRKY

OSMIA RUFA - veľmi obľúbený druh pre ovocinárov i milovníkov prírody. Veľkosť samičiek je 10 až 12 mm, samček je menší s 8 až 10 mm dĺžky. Vyskytuje sa prirodzene a hniezdi v rôznych dutinách v prírode, ale aj v blízkosti človeka napríklad v dutinách tehiel, dierach v dreve a podobne. Jedná sa o prirodzene namnožený druh, ktorý sa bežne na Slovensku objavuje. Nemusíte sa obávať zavlečenia neprirodzeného druhu. 

V prírode sa liahnu z kokónov podľa počasia už od druhej polovice marca. V severnejších oblastiach až v apríli. Najskôr samčekovia a niekoľko dní po nich samičky. Toto je dôležité, lebo samičky sú väčšinou oplodnené hneď po vyhryzení a vylezení z dutiny.  

Počas dvorenia stojí samec na chrbte samice, aby sa ju pokúsil presvedčiť k páreniu. Používa na to pohladenia a vibrovanie. Samička môže partnera odmietnuť a striasť, vtedy sa o to samček môže pokúsiť znova, alebo ho nahradí iný. Celý proces môže trvať aj 15 minút a oplodnená samička má v prípade úspechu tzv. páriacu zátku a viac o párenie neprejavuje záujem.

Samčekovia dokážu oplodniť aj viac samičiek a nezomierajú automaticky ako trúd Včely medonosnej (Apis Mellifera). Žijú ďalej, ale ich opeľovanie je výrazne nižšie oproti samičkám! Nektár a peľ zbierajú iba pre vlastné nasýtenie a zásoby si nevytvárajú. Žijú v závislosti od doby svojho vyliahnutia niekedy do prvej polovice júna. 

Samičky krátko po oplodnení začínajú s hľadaním miesta pre hniezdenie. Žijú rovnako ako samčekovia v závislosti od doby vyliahnutia, ale maximálne do polovice júla v prípade prirodzeného, nie plánovitého liahnutia. 

Pre hniezdenie si vyberá dutiny s priemerom 7-8mm s jedným otvorom a dĺžkou najlepšie 100 až 220 mm. Dokáže obsadiť aj mierne užšie alebo širšie dutiny, prípadne rozmanitý tvar, ale predpripravené hniezdenie s 7-10mm dutinami obsadzuje rada a prirodzenejšie. 

V dutinách si vytvára komôrky. Komôrka je vždy určená pre jedno oplodnené vajíčko. Samička ho umiestňuje na bochník pozostávajúci z peľu, nektáru a jej slín.  Takto uložené vajíčko "zamuruje" pomocou zmesi blata a slín a pokračuje s tvorbou ďalšej bunky. Bunky uzatvára pred parazitmi, ktorý sa snažia na toto miesto klásť vlastné vajíčka. 

Jednotlivé komôrky majú od 10 do 21 mm. Zistilo sa, že menšie komôrky sú obsadené samčekmi. Naviac bolo odpozorované, že samičie vajíčka sú kladené na zadnej strane dutiny, čo logicky pomáha vyhryzeniu sa samčekov z dutín skôr, než na konci umiestnené samičky.

Z vajíčka sa postupne vyvíja larva. Tá sa kŕmi pripravenými zásobami a v poslednej fáze sa zakuklí, kde prebieha podobne ako u motýľa finálna premena na včelu. Tento proces prebieha ešte pred začiatkom zimného obdobia. No včela sa liahne až s príchodom jari. Počas zimy hibernuje (zimný spánok). Po jej vyhryzení sa cyklus opakuje.

Naše samotárky nám pomáhajú v opeľovaní ovocných sadov aj za horšieho počasia. Opeľovanie pomocou včiel OSMIA RUFA podľa viacerých štúdií prináša väčšiu a kvalitnejšiu úrodu ovocia. "Nenáročnosť chovu a jednorazové náklady robia z tohoto drobného živočícha VČELU BUDÚCNOSTI".