Parazity: Zjedená zaživa - Monodontomerus obscurus
Predstavujeme ďalšieho nepriateľa samotárskych včiel. Každý množiteľ včielok sa s ním skôr či neskôr stretne. Počas sezóny ho dokonca ľahko rozpozná v blízkosti, alebo priamo pri dutinách obsadených včielkami.
Pri kompletnom vývoji jej prítomnosť zistíme až vtedy, keď v liahni nachádzame kokóny ktoré sú celé. Včielky sa nevyliahnu. Ak si ich pozornejšie prezrieme, nájdeme na kokóne otvor asi 1mm široký. Po otvorení kokóna nájdeme iba drobné ostatky, no larva ktorá sa do kokónu zakuklila je úplne skonzumovaná a Monodontomerus obscurus vyliezol.
Malá osička veľkosti do 5mm a samček do cca 3mm dĺžky tela. Čiernej až zelenkastej farby, zriedkavo namodralej. Všimneme si jej zvláštny tvar tela predovšetkým s výrazným voči telu dlhým kladielkom (až 1,7mm). Vďaka jeho postaveniu na konci tela pôsobí osička ako trojuholník.
Minule sme si vysvetlili čo je to kleptoparazit, teraz sa zameriame na druh parazitoida. Parazitoid sa vyznačuje tým, že svoju reprodukciu zakladá na vývoji v tele hostiteľa. Tohto na konci svojho vývoja usmrtí a zväčša aj skonzumuje. Monodontomerus obscurus kladie vajíčka do lariev. V prípade samotárskych včiel to robí vďaka pachu. Riadi sa ním a dokáže larvy včiel nájsť aj v steblách tráv, trstiny. Cez jej stenu navŕta dierku, cez ktorú sa dostane až ku larve a do nej vajíčka nakladie. Tie larvu neusmrtia okamžite, využívajú ju ako zdroj potravy. Usmrtia a kompletne skonzumujú larvu až na konci vlastného vývoja. Veľmi ľahko dostupné sú dokonca aj papierové dutinky. Z tohto dôvodu sme v roku 2024 ponúkli vylepšené dutinky o vonkajší povrch ošetrený vrstvou hliníka. Pri hniezdach v pevnom materiáli (Profi sady, tehla, bambus, drevo...), sa osičke môže podariť naklásť vajíčka iba do buniek, ktoré neboli dostatočne uzatvorené. Zpravidla sa jedná o prvé, maximálne druhé bunky v dutine.
Ako sa chránime proti tomuto parazitoidu? Ideálne je, ak kokóny po úplnom vyliahnutí včiel spálime. Prítomné jarné generácie týchto osičiek tým zahubíme. Predídeme ich premnoženiu a veľkým škodám. V teplejších oblastiach sa totiž dokáže reprodukovať až v dvoch generáciách. Parazituje na viacero druhoch hmyzu, preto sa ho nedokážeme zbaviť a v našom prostredí sa bežne vyskytuje. Pomôže aj, ak hniezda ihneď po ukončení životného cyklu včielok uzavrieme pomocou hustého sita, alebo no miestnosti s bežnou teplotou no mimo dosahu okolitého hmyzu.